W dzisiejszych czasach korzystamy z systemu GPS niemalże codziennie. Jest to niezwykle zbawienna technologia, która jest pomocna w przypadku, gdy chcemy wyszukać jakąś restaurację, sprawdzić długość trasy z punktu A do punktu B czy zarejestrować trasę naszego treningu. System GPS jest wykorzystywany w prawie każdym nowoczesnych smartfonie czy innym urządzeniu przenośnym. Jak wygląda działanie GPS od środka? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.
Na czym polega działanie GPS?
System GPS(Global Positioning System) składa się z kilku elementów składowych, aby mógł poprawnie działać. Przede wszystkim potrzebne są do tego satelity GPS, które są zlokalizowane 20 187 km nad ziemią. Satelity okrążają ziemię dwa razy w ciągu doby. Aktualnie jest obecnych 31 satelitów nad ziemią. Kolejnym niezbędnym czynnikiem są stacje naziemne, które na bieżąco lokalizują satelity oraz obserwują ich ruch po orbitach. Ostatnim elementem jest odbiornik czyli np. nasz smartfon czy smartwatch, które przesyła sygnał do satelity. Działanie GPS opiera się głównie na tych elementach składowych.
Jaka jest dokładność pomiaru?
Dokładność pomiaru w dogodnych warunkach wynosi do 4 metrów. Niestety nie zawsze te warunki są przyjazne, często jest tak, że sygnał mogą przysłaniać wysokie budynki oraz zasłonięte drzewa. Wówczas urządzenie zbiega sygnał od innych obiektów przez co trafia z opóźnieniem do naszego odbiornika.
Więcej postów
Wybór oprogramowania do sklepu internetowego
Czytniki kart
Systemy parkingowe