Wszystko co musisz wiedzieć o dyskach ssd

Jakie przeznaczenie ma dysk SSD i czym właściwie jest? To rodzaj dysku twardego komputera. Dysk ssd do laptopa ma służyć wsparciu pamięci masowej komputera i służy przede wszystkim do przechowywania danych. Jest to również trwała pamięć komputera. Przyspiesza on również pracę komputera. Działanie laptopa i jego start można za pomocą dysku SSD znacznie przyspieszyć.

Przy zakupie laptopa stoi przed nami wybór rodzaju dysku HDD lub SSD. Oba typy pamięci finalnie służą w tym samym celu, ale różnią się od siebie. Dlatego jeśli nastawiamy się na bardzo szybką pracę komputera, powinniśmy wybrać dysk twardy SSD, ponieważ przyspiesza on uruchamianie jak i samo działanie komputera. Dyski SSD są również dużo bardziej odporne na wstrząsy i zużywają mniej energii, co przysłuży się również do uniknięć awarii laptopa.

dysk hdd

Przeznaczenie dysku SSD

Nazwa dysku pochodzi od angielskiej nazwy Solid State Drive i oznacza napęd bez ruchomych elementów. Zatem dysk SSD jest cichy w działaniu, odporny na wstrząsy i solidniejszy, wypada znacznie lepiej w porównaniu z dyskiem HDD.

Dysk SSD świetnie sprawdza się dla graczy, ponieważ ma większą pojemność i przestrzeń dyskową. Prędkość działania ma również znaczenie dla codziennego użytkowania, ponieważ nie tylko zainstalowany system, ale wszystkie programy będą działały o wiele sprawniej.

Zalety i Wady dysku SSD

Do głównych zalet dysku SSD jest odporność na urazy mechaniczne. Dyski twarde ogólnie są narażone na uszkodzenia podczas zwykłego użytkowania, podczas przenoszenia, przesuwania itp. Z racji braku części ruchomych w SSD jest on mniej narażony na uszkodzenia tego typu. Po drugie pracują praktycznie bezgłośnie, nikt nie lubi rozpraszać się hałasem podczas pracy, czy nauki. Dodatkowo zużywają mniej energii, a więc są ekonomiczne, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na ładowanie. Laptop będzie pracował dłużej bez podłączania do ładowarki.

Skutkiem tego, a zarazem kolejnym dużym plusem, jest mniejsze przegrzewanie się komputera, co jak wiemy jest jedną z najczęstszych awarii laptopów. Cenioną zaletą dysku SSD jest również jego wydajność, a więc szybkość odczytu danych, ale też ich zapisu. Dysk SSD ma kilka swoich wad, o których również warto wspomnieć. Jedną z nich jest jego pojemność, która w porównaniu z dyskiem twardym HDD jest o wiele mniejsza. Trzeba również pamiętać, że dysk SSD ma ograniczoną żywotność, ponieważ pamięć jest w stanie zapisać milion cykli zapisu danych.

Jaki dysk SSD wybrać

Przy zakupie dysku SSD warto zwrócić uwagę na pojemność, ale jest to sprawa indywidualna użytkownika. Trzeba się zastanowić ile miejsca potrzeba na przechowywanie danych. Dobór dysku powinien być indywidualny z każdym laptopem, należy to przed zakupem zweryfikować z  każdym urządzeniem osobno, ponieważ dysk SSD występuje w kilku standardach. Jeśli jednak stajemy przed wyborem dysk SSD, lub klasyczny HDD, to warto zainwestować w SSD. Szybszy dysk, to szybsze działanie komputera i całego systemu operacyjnego.