Co to jest e sport? I co wpływa na jego popularność?

E sport to dziedzina rozrywki, która szturmem wbiła się w trendy obecnej popkultury. Jeszcze jakiś czas temu trudno było sobie wyobrazić, że sport elektroniczny będzie cieszył się takim zainteresowaniem. Dzisiaj możemy już śmiało powiedzieć, że jest to fenomen społeczny, który z każdym rokiem zwiększa swój zasięg na całym świecie. Co to jest e sport oraz co stoi za jego globalnym sukcesem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Rozgrywka w Internecie równie atrakcyjna co na wielkich arenach

Przede wszystkim trudno jest zdefiniować dokładnie co to jest e sport, ponieważ nie dotyczy on wąskiej dziedziny obejmującej konkretną grę. To nowoczesna dziedzina okołosportowa, która polega na rozgrywkach drużynowych w różne gry komputerowe. I choć dotychczas takie kraje jak Chiny, Dania, Brazylia, Bułgaria czy Włochy zatwierdziły tę aktywność jako sport, to coraz więcej państw zmierza w podobnym kierunku. Początki tego zjawiska szacuje się na 1972 rok, kiedy to rozegrano pierwszy turniej na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii.

co to jest e sport

Co to jest e sport? To nowoczesna forma rywalizacji drużynowej!

Obecnie elektroniczna rozrywka ulega różnego rodzaju formom komercjalizacji. Przestaje się go traktować jako formę grania na komputerze w zaciszu sportowym. Coraz częściej pojawiają się sponsorzy gotowi poświęcić swoje środki pieniężne na wsparcie zawodników i reklamowanie siebie w Internecie. Szczególnie w obliczu pandemii można zobaczyć jakim zainteresowaniem cieszyły się transmisje zawodów, gdy tradycyjne dyscypliny przechodziły kryzys. Obecnie rozgrywki w Internecie oprócz korzyści w formie popularności posiadają także spore korzyści materialne. Współcześni zawodnicy są w stanie otrzymywać równie imponujące gaże co zawodowi sportowcy. Kto wie być może za jakiś czas ujrzymy te zmagania w cyklu olimpijskim.