Komputery – jak je wybierać?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów komputerów i być może zastanawiasz się, który z nich kupić. Niektóre komputery, takie jak laptopy, są małe i przenośne. Urządzenia te używają różnych systemów operacyjnych, takich jak Windows, Linux, czy Macintosh. Komputery mogą wyróżniać się pewnymi funkcjami i parametrami. Warto je poznać, zanim udamy się na zakupy.

Komputery – wybór odpowiedniego urządzenia

Komputery Windows jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym komputerowym systemem operacyjnym. Popularne są jednak również komputery Macintosh firmy Apple. Komputery Macintosh korzystają z oprogramowania specyficznego dla firmy Apple. Jednak wiele programów napisanych dla systemu Windows jest również dostępnych dla komputerów Macintosh. Można skonfigurować komputer Mac do uruchamiania systemu operacyjnego Windows. Niektóre komputery działają na swobodnie dostępnym systemie operacyjnym o nazwie Linux, który ma podobną funkcjonalność jak Windows.

Laptopy czy komputery PC?

Komputery Laptop jest przenośny. Monitor, klawiatura i mysz są wbudowane w laptopa. Wybierz laptopa jeśli chcesz używać komputera głównie z dala od domu, lub masz w domu niewiele miejsca na większy komputer. Modele biurkowe mają zazwyczaj dużą obudowę, w której znajduje się jednostka centralna komputera (zwana CPU). Klawiatura, mysz i monitor są od siebie oddzielone. Komputery stacjonarne zajmują więcej miejsca niż laptopy i nie są przenośne, ale zazwyczaj są tańsze.