Ranking najczęstszych awarii w laptopach!

awaria laptopa

Kiedy kupujemy nowego laptopa rzadko myślimy o tym, że prędzej, czy później może on ulec awarii lub uszkodzeniu. Komputery, laptopy i inne urządzenia elektroniczne podczas eksploatacji mogą się zużyć, lub może nastąpić niefortunny wypadek, który przyczyni się do uszkodzenia sprzętu. W takich wypadkach niezbędna jest pomoc serwisu laptopów, który chętnie nam tej pomocy udzieli i najczęściej doprowadza do naprawy laptopa, lub innego uszkodzonego urządzenia.

naprawa laptopa

Co może się przytrafić, oto kilka najczęstszych awarii

Nie działające gniazdko zasilania. Podczas częstej eksploatacji dochodzi do uszkodzenia gnizadka od zasilania. Wydawać się może, że to mało istotna usterka, niestety jednak powoduje ona niekiedy niemały problem. Po rozładowaniu baterii, co przy starszych laptopach dzieje się nagminnie, nie będzie można go uruchomić. Tą awarię można łatwo rozpoznać, gdyż objawia się ona przerwami w dostarczaniu zasilania. Już wtedy możemy zareagować i wybrać się do serwisu naprawy laptopów.

Brak dźwięku w laptopie

Uszkodzenie wzmacniacza audio, to również jedna z kilku awarii występujących w laptopie. Brak dźwięku może być spowodowany również uszkodzeniem sterownika audio, lub gniazdka słuchawkowego.

Zbita matryca

Zbita matryca to najczęściej efekt niefortunnego wypadku. Rozbitą matrycę łatwo rozpoznać, ponieważ objawia się to rozlaniem lub pajączkiem. Mogą się również pojawić linie i pasy podczas dotykania matrycy. Należy wówczas szybko zanieść laptopa do specjalisty. Serwis laptopów jest już w tym momencie niezbędny.

Przegrzanie

Warto zwrócić uwagę, czy laptop nie zwalnia bardzo podczas swojej pracy, może się nawet wyłączyć, oznaczać to może, że urządzenie przegrzało się.  Ponad to, urządzenie emituje po prostu większą ilość ciepła niż zwykle. Przegrzewanie się laptopa to jedna z najczęstszych usterek. W serwisie naprawy laptopów trzeba wówczas sprawdzić działanie wiatraków oraz czy nie są zakurzone.

Uszkodzenie dysku

Uszkodzenie dysku to zmora posiadaczy laptopów z wbudowanym dyskiem HDD, ponieważ są one bardzo czułe na uszkodzenia mechaniczne. Wszelkie podnoszenia, wstrząsy i przenoszenia są nieuniknione podczas pracy na laptopie, ale może to doprowadzić do uszkodzenia dysku, a tym samym zgubienia danych. Można je jednak odzyskać, lecz jest to kosztowne.

Zalanie

Zalanie to jedno z najczęstszych przyczyn awarii laptopów. Bardzo przyjemnie jest usiąść wygodnie przed swoim laptopem, w pracy, czy w domu z kubkiem kawy, czy herbaty. Niesie to jednak ze sobą poważne konsekwencje, gdyż zwyczajnie przez nieuwagę płyn znajdujący się w kubku, może wylądować na naszym sprzęcie. Jeśli jednak już zdarzy się, że ten przykry wypadek, należy jak najszybciej wyjąć baterię, a otwartego laptopa postawić do góry nogami, tak by płyn nie dostał się do wnętrza. Tutaj liczy się każda sekunda, natomiast jeśli  nie zdążymy zareagować, serwis laptopów wysuszy i oczyści uszkodzone urządzenie.

Tak więc drodzy posiadacze laptopów dbajcie o higienę wewnętrzną swoich urządzeń, można w ten sposób uniknąć wielu awarii sprzętu.