Najczęstsze przyczyny spowolnionej pracy komputera

Twój komputer działa ostatnio bardzo wolno, a na wykonanie polecenia musisz czekać sporą ilość czasu? To najwyższy czas by udać się do serwisu komputerowego i poprosić o pomoc. Jeśli jesteś średnio zaawansowanym użytkownikiem komputerów i laptopów, udaj się od razu do serwisu. Problem ten należy zlikwidować jak najszybciej, gdyż możesz brakiem reakcji doprowadzić do utraty swoich ważnych danych.

Przyczyny powolnego działania komputera

Jedną z ważnych przyczyn spowolnionego działania komputera jest zbyt mocno zakurzony układ chłodzenia, a więc przegrzanie komputera. Wiatraczki, które chłodzą sprzęt podczas użytkowania mogą być nadmiernie okurzone, co często powoduje powolne działanie urządzenia.

Należy wówczas udać się do serwisu komputerowego w celu odpowiedniego oczyszczenia sprzętu. Kolejną przyczyną mogą być wirusy. Jeśli nie zainwestowałeś w odpowiedni program antywirusowy, możesz mieć poważny problem. Dodatkowo przyczyną powolnego działania może być zbyt mocne zużycie procesora lub nieaktualny system Windows.

powolny komputer

Uszkodzenie dysku twardego

Jedną z najgorszych przyczyn powolnego działania komputera jest uszkodzenie dysku ssd lub hdd. Dyski mogą niestety czasem ulec uszkodzeniu logicznemu lub fizycznemu. Jeśli dysk jest uszkodzony, to znacznie wydłuża nam dostęp do plików, a nawet uniemożliwia nam uruchomienie systemu windows. W takim przypadku warto zgrywać swoje pliki na dyski przenośne.

Warto również sprawdzić dane S.M.A.R.T na dysku, czyli parametry obsługiwane przez dyski twarde. Jeśli nie skopiujemy danych w inne bezpieczne miejsce, możemy je utracić bezpowrotnie, lub ostatecznie zdecydować się na bardzo kosztowne odzyskiwanie, które może kosztować nawet do trzech tysięcy.

A może to nieaktualny Windows?

System Winndows jest systemem charakteryzującym się tym, ze im dłużej z niego korzystamy, tym bardziej zaczyna on spowalniać swoje działanie. Czasem wgrywanie nowych aktualizacji nie pomaga i przydatne jest wówczas dokładne czyszczenie systemu. Większość użytkowników systemu i w ogóle laptopów, czy komputerów odczuwa potrzebę i ma wiedzę na temat, by zresetować system do ustawień początkowych. Można również formatować dysk systemowy, ale ma to miejsce już w skrajnych przypadkach.

Problem zawarty w tytule jest już powszechnie znany użytkownikom laptopów. Kupując nowy sprzęt gdzieś z tyłu głowy chodzi nam myśl, że urządzenie może się wyeksploatować. Ale nie zakładamy od razu najgorszego i w krótkim czasie. Mijają długie miesiące zanim okaże się, że system zamiast w kilka sekund włącza się w kilka minut. A film, który chcemy obejrzeć, lub muzyka, której chcemy posłuchać odpala się spokojnie po kilkunastu.

Jest to przede wszystkim niewygodne i denerwujące. W świecie, gdzie wszystkiego chcemy natychmiast, powolne działanie sprzętu, na którym polegamy może być uciążliwe i irytujące. Warto więc zadbać wcześniej o sprzęt w który już zainwestowaliśmy i tak w pierwszej fazie, aby posłużył nam dłużej. Nie zapominajmy również o serwisach komputerowych, które z chęcią udzielą nam pomocy nawet w skrajnych przypadkach awarii.