Laptop się przegrzewa? Wybieramy podkładkę chłodzącą pod laptopa

podkładki pod laptopa

Wysokie temperatury towarzyszą nam przez dobre kilka miesięcy w roku, ale i zimą laptopy wytwarzają dużą ilość ciepła podczas swojej pracy. Nadmierne gorąco jest szkodliwe dla komputerów i powoduje awarie. Niestety zła wiadomość jest taka, że stałe oddziaływanie wysokich temperatur znacznie obniża wydajność działania laptopa, a nawet skraca jego żywotność.

Laptopy szybciej się psują, dużo wolniej działają, a czasem nawet wyłączają bo są zbyt przegrzane. Wówczas należy udać się do serwisu komputerowego, lub kupić nowy sprzęt. Można jednak uniknąć awarii laptopa jakimi jest przegrzanie. Jednym z rozwiązań jest podkładka chłodząca pod laptopa.

laptop podkładka

Zadanie podstawki chłodzącej do laptopa

Podkładka chłodząca to jeden ze sposobów zapobiegający przegrzaniu komputera. Można oczywiście robić to w sposób bardziej mechaniczny, a więc używać komputera w chłodniejszych miejscach, co zapewni zasysanie chłodniejszego powietrza, regularne czyszczenie wiatraków. Należy pamiętać, aby regularnie czyścić laptop z kurzu. A także przy użyciu nie kłaść laptopa na miękkim kocu lub kołdrze. Jednakże jeśli lubimy posiedzieć wieczorem w łóżku z laptopem, to kupno podkładki chłodzącej będzie idealnym rozwiązaniem.

 

Cechy dobrej podkładki chłodzącej

Kupując podkładkę chodzącą można się sugerować wieloma aspektami. Od ceny, dodatkowe złącza po design. Jeśli chodzi o cenę, to takie akcesoria mogą kosztować od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Podkładki, które są na topie wyróżniają się jakością wentylatorów, które mają większą moc, ale wytwarzają dużo mniej hałasu.

Trzeba przyznać, że czasem dźwięk wiatraka może nie sprzyjać skupieniu podczas nauki czy pracy, szczególnie w godzinach wieczornych. Kolejną cechą dobrej podkładki chłodzącej jest zasilanie. Przy zakupie warto zatem zwrócić uwagę, ponieważ te tańsze podkładki są dodatkowo zasilane z zewnątrz, te droższe i lepszej jakości zasilane są przez kabel USB i pobierają zasilanie bezpośrednio z laptopa.

Ciekawostką jest to, że niektóre podkładki są wyposażone w dodatkowe złącza USB, a więc wcale nie zabierają nam „wejścia” USB w laptopie. Ponad to, co bardzo ważne wykonane są one z dobrej jakości materiałów. Bardzo często jest to domieszka plastiku z aluminium. Jeśli chodzi o design, to mamy tu pełną dowolność, ponieważ na rynku w ofertach znajduje się wiele ciekawych podkładek chłodzących. Coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy świecidełek, a więc podkładki z dodatkowymi światełkami, jak i miłośnicy prostoty.

Kilka wskazówek przy zakupie podkładki chodzącej

Podczas wybierania podkładki chłodzącej ważne jest umiejscowienie wentylatorów w laptopie, a wentylatorów w podkładce. Co ważne, strumienie powietrza nie mogą się spotykać i na siebie nachodzić, ponieważ chłodzenie nie będzie miało miejsca. Dodatkowo jak wcześniej wspomniano, oprócz tego, że podkładka ma spełniać funkcję chłodzenia laptopa, to może być również ciekawym dodatkiem, elementem ozdobnym laptopa. Warto jednak by była wydajna i pracowała cicho i spełniała swoją najważniejszą funkcję.