Samodzielna wymiana chłodzenia w laptopie

samodzielna naprawa laptopa

Jedną z najczęstszych awarii laptopów jest nadmierne przegrzewanie się urządzenia. Posiadacze laptopów wiedzą, że system wentylacji, czyli układ chłodzenia w laptopie należy czyścić i odkurzać regularnie, ponieważ zbyt okurzone może powodować awarię urządzenia. Chłodzenie laptopa, to podstawowe zadanie układu chłodniczego.

Tak jak w samochodach, tak i w laptopach, system wentylacji musi być odpowiednio zadbany. Jednym z profilaktycznych działań jest używanie podkładki chłodzącej pod laptopa. Sprzyja to dłuższemu zachowaniu odpowiedniej temperatury i obiegu powietrza podczas użytkowania. Podkładki chłodzące to świetny wynalazek, ponieważ wdmuchuje powietrze od spodu, co powoduje doskonały przepływ powietrza i zapewnia chłodzenie.

wymiana chłodzenia

Takie podkładki pomagają również wyprowadzić ciepłe powietrze z laptopa, które podczas użytkowania laptop zdążył wytworzyć. Warto również zwrócić uwagę na działanie laptopa szczególnie w upały, aby nie przeciążać go jeśli nie ma takiej potrzeby, a także można przenieść się z urządzeniem w chłodniejsze miejsce. Wówczas urządzenie będzie zasysało powietrze chłodniejsze i jego temperatura spadnie.

Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o tym, lub nasze doświadczenie z tego rodzaju urządzeniem nie jest aż tak rozwinięte i system chłodzenia nadaje się już tylko do wymiany? Można udać się do serwisu laptopów, lub spróbować układ chłodzenia wymienić samodzielnie, lecz takie działania mają swoją odpowiednią cenę.

Wymiana wentylatora w laptopie

Samo używanie podstawki chłodzącej pod laptopa może nie wystarczyć. Należy pamiętać oczywiście, żeby nie kłaść urządzenia bezpośrednio na kocu lub pościeli siedząc wieczorem z laptopem w łóżku, gdyż zamykamy wtedy przepływ powietrza. Jeśli jednak jest już zbyt późno, to należy wymienić chłodzenie w laptopie.

Niestety wymiana układu chłodniczego w laptopie jest trochę trudniejsza niż w komputerze stacjonarnym. Należy zacząć od rozkręcenie obudowy, następnie wykręcić jeszcze kilka innych części występujących po drodze. Wszystko zależy od modelu laptopa.

W jednych będzie to bardziej, w innych mniej skomplikowane. Wymiana układu chłodniczego może być skomplikowana dla laika, dlatego warto udać się do serwisu laptopów, gdzie za za naprawę tego układu i czyszczenie laptopa zapłacimy cenę około kilkudziesięciu złotych.

Czy model laptopa ma znaczenie?

Cena wymiany układu chodzenia zależy również od modelu laptopa, ale także od części. W zależności, czy użyjemy części oryginalnej, czy zamiennej. Należy pamiętać, że w cenie są zawsze części, których nie ma nigdzie, a więc części zamienne, które na rynku są już znikome, a więc co za tym idzie do laptopów starszej daty.

Im laptop nowszy, tym łatwiej znaleźć część zamienną i tym łatwiej ją kupić, a więc i cena jest niższa. Można jednak pomyśleć o tańszym zamienniku. Jest to część o podobnych wymiarach, która spełnia taką samą funkcję co oryginał. Być może część oryginalna posłuży nam dłużej niż zamiennik, ale podczas wymiany nie ma to zbyt wielkiego znaczenia.